تبلیغات
وب تخصصی اطلاع رسانی و انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد امیدیه - تحول همه جانبه نظام مالیاتی در سال 1390
 
وب تخصصی اطلاع رسانی و انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد امیدیه
WWW.ACC-OMD.IR
درباره وبلاگ


با سلام وخسته نباشید به شما دانشجویان عزیز این وب جهت اطلاع رسانی درسی وآموزشی رشته حسابداری راه اندازی شده امیدواریم از این مطالب به بهترین نحو استفاده وبا نظرات خود به ما در بهتر شدن وب خودتان کمک کنید

مدیر وبلاگ : انجمن حسابداری
مطالب اخیر
پروتال سازمان امورمالیاتی كشور:

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در حال حاضر تمام ساز و کارها به منظور تحول همه جانبه نظام مالیاتی کشور در سال 1390 بر اساس آنچه ریاست جمهوری مدنظر دارند ، مهیا شده است.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، علی عسکری از رکورد شکنی مالیات بر ارزش افزوده در دوره پاییز سال جاری، برای نخستین بار در کشور خبر داد و افزود: در دوره پاییز امسال مالیات بر ارزش افزوده ابرازی از مرز 10 هزار میلیارد ریال گذشت که این میزان نسبت به دوره قبل از آن ( تابستان ) 25 درصد رشد داشته و از نظر میزان اظهارنامه دریافتی نیز 30 درصد رشد را نشان می دهد. وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها ، بیش از 40 درصد درآمدهای مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده تامین می شود، تصریح کرد: با تحقق این رقم، چشم اندازی برای وصول بیش از 40 هزار میلیارد ریال در سال در این بخش ایجاد شده است. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، ادامه داد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون مالیاتی کشور با مقتضیات زمان، طرح جامع مالیاتی و ایجاد زیرساخت های نظام مالیاتی و تربیت نیروی انسانی با توجه به سامانه جدید نظام مالیاتی از جمله مباحث مهم طرح تحول امور مالیاتی است.
وی با بیان اینکه بحث های کارشناسی اصلاح قانون مالیاتی برای صاحب نظران اقتصادی کشور ارسال شده است، اظهارداشت: قرار است سهم مالیات در قانون برنامه پنجم به 10 درصد برسد که برای تحقق آن طرح جامع مالیاتی پیگیری خواهد شد.

عسکری با اشاره به اینکه در هفت ماهه نخست امسال هم حدود 11هزار و940 میلیارد تومان درآمد مالیاتی داریم که 82 درصداز بودجه پیش بینی شده را شامل می شود،ادامه داد: مالیات اشخاص حقوقی حدود 24درصد،مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی 18 درصد، مالیات بر ثروت44 درصد و مالیات بر کالا و خدمات حدود 33 درصد رشد کرده است که مجموع آنها 23 درصد رشد را شامل می شود. وی درباره ترکیب درآمدهای درآمدهای مالیاتی گفت: 58 درصد درآمدهای مالیاتی ما به اشخاص حقوقی (شرکت ها)، حدود 20 درصد از مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و 5 درصد درآمدها از مالیات بر ثروت و 17 درصد شامل مالیات بر کالاها و خدمات مربوط است. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه درآمد اشخاص حقوقی 58 درصد و بقیه مربوط به بخش های دیگر است که باید برای تحصیل مالیات آنها تلاش کنیم، گفت: برخی عقیده دارند تحصیل درآمد اشخاص حقوقی خیلی دشوار نیست؛ اما تحصیل درآمد اشخاص حقوقی برای ما مشکل تر است و هرچه دولتی تر باشد سخت تر است.(!!!!)

قابل ذکر است؛ اشخاص حقوقی شامل شرکت های دولتی، شرکت های خصوصی، نهادها و بنیادها و معوقه های اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی است. مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی شامل مالیات حقوق بخش عمومی دولتی، حقوق بخش خصوصی ، مالیات مشاغل و مستغلات و مالیات متفرقه است. همچنین؛ منظور از مالیات بر ثروت نیز مالیات بر ارث، سرقفلی، درآمدهای اتفاقی، نقل و انتقال سهام، املاک و حق تمبر و ... است. خیلی از اینها متناسب با شرایط اقتصادی اتفاق می افتد و دخل و تصرفی بر آنها نداریم، در مورد نقل و انتقال املاک نمی توانیم مالیات ملکی را که نقل و انتقالی بر آن انجام نشده است بگیریم. وی افزود: وقتی نقل و انتقال صورت می گیرد، مالیات آن را می گیریم. در مالیات بر ارث نیز وقتی کسی فوت می کند و ورثه دنبال تفکیک ارثیه می آیند مالیات می گیریم. بنابراین بعضی از این مالیات ها متناسب با شرایط اقتصاد و اتفاق هایی که در اقتصاد رخ می دهد گرفته می شود.


نظام یکپارچه مالیاتی در راه است رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی عملیاتی شده است، تصریح کرد: این طرح اطلاعات تمام منابع مالیاتی و ذی نفعانی را که در زمینه مالیات با اقتصاد مرتبط هستند، به صورت یکپارچه فراهم می کند و یکپارچگی ، صحت و قابلیت اعتماد را در نظام مالیاتی افزایش می دهد. وی عنوان کرد: با اجرای این طرح بخش زیادی از خلاء مالیاتی برطرف می شود چون به بسیار از اطلاعات لازم دسترسی پیدا می کنیم و اعتماد دو طرفه ای میان نظام مالیاتی و مودیان به وجود می آید.

عسکری ادامه داد: این نظام به نحوی طراحی شده است که قابلیت توسعه دارد یعنی متناسب با شرایط اقتصادی و قوانینی که وضع می شود امکان توسعه و گسترش و نیز امکان تطابق با شرایط و واقعیت های اقتصادی را دارد. وی با اشاره به اینکه در این سیستم می توان مودیان را با توجه به اطلاعات بدست آمده ، بر اساس درجه ریسک طبقه بندی کرد، گفت: سیستم با ما می گوید اگر مودیان ریسک بالا دارند باید پرونده هایشان به صورت فیزیکی هم بررسی شود، اگر مودیان در گروه با ریسک پایین هستند به سیستم مالیاتی می گوید بدون رسیدگی اظهارنامه شان را قبول کند و به رسیدگی نیاز ندارد.


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه با اجرای طرح جامع مالیاتی تماس حضوری به حداقل می رسد، افزود: این سیستم در مسایل شناسایی، ردیابی، ثبت نام، مدیریت و روابط به صورت الکترونیکی عمل می کند و در مساله تشخیص و پیش بینی روندهای اقتصادی که یکی از آنها مالیات است به ما کمک می کند تا پیش بینی های واقعی تری از درآمدهای مالیاتی در سال های آتی داشته باشیم.


وی تصریح کرد: با اجرای طرح جامع مالیاتی که آغاز شده است و در طول سه سال ، کار پیاده سازی آن به انتها می رسد می توانیم اطمینان دهیم که از سال 1392 یک سیستم جامع و کامل مالیاتی در کشور خواهیم داشت. پایه های مالیاتی مالیاتی گسترش می یابد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از تغییراتی در اصلاحیه نظام مالیاتی کشور خبر داد و اظهارداشت: اصلاح نواقص قانونی دریافت مالیات، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مجموع درآمد از جمله بخش های تصحیح شده در این اصلاحیه است. وی ادامه داد: در اصلاح قانون مالیات ها دو پایه مالیاتی به مالیات های مستقیم اضافه می کنیم که یکی مالیات بر مجموع درآمد و دیگری مالیات بر عایدی سرمایه یا ثروت است. عسکری با بیان اینکه در برنامه پنجم بعضی از احکام متناسب با احکام برنامه چهارم تنفیذ شده است، عنوان کرد: یک تکلیف قانونی که در برنامه چهارم بود و در برنامه پنجم تنفیذ شد این است که برقراری هرگونه تخفیف، ترجیح و ... برای معافیت های مالیاتی در برنامه پنجم ممنوع شد و اجازه داده نشده است که تخفیف ها و ترجیح هایی را برای معافیت های مالیاتی قایل شویم.

وی گفت: کار دیگری که در برنامه پنجم صورت می گیرد این است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده هم سالانه یک درصد افزایش می یابد. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه این موارد، الزام های قانونی و بسته هایی است که تحقق درآمدهای مالیاتی را برای تامین صد در صد هزینه های جاری پوشش می دهد، افزود: همه این موارد اگر در کنار هم تحقق پیدا کند، می توانیم به آن هدف در پایان برنامه پنجم برسیم. وی یکی دیگر از بحث های مطرح شده در برنامه پنجم را هدفمند کردن تمام معافیت های مالیاتی و شفاف کردن آنها دانست و تصریح کرد: بسیاری از فعالیت های اقتصادی ما به صورت غیر هدفمند مشمول معافیت های مالیاتی هستند، بنابراین در برنامه پنجم مقرر شده مالیات تمام فعالیت های اقتصادی مشخص شود و ما برای آنها اعتبار مالیاتی تلقی کنیم اما باید بگویند چه فعالیت هایی در اقتصاد صورت می دهند و روابط اقتصادی شان را با فرآیندهای پسین و پیشین چگونه برقرار می کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: یکی از الزامات دیگری که در قانون برنامه پنجم بیان شده این است که پایگاه اطلاعاتی مودیان مالیاتی را در دو سال اول برنامه باید کامل کنیم و همه کسانی که در اقتصاد فعالیت می کنند ، باید کد منحصر به فرد اقتصادی داشته باشند و فعالیت هایی را که در اقتصاد انجام می دهند در قالب این کدها ثبت و ضبط کنند. وی خاطرنشان کرد: این کار را در مورد اشخاص حقوقی انجام داده ایم و در مورد اشخاص حقیقی هم باید انجام گیرد، چون بخش زیادز از فعالیت های اقتصادی ما در کشور در اختیار اشخاص حقیقی است و عمده این فعالیت ها در حال حاضر در منظر نظام مالیاتی نیست و مالیات های لازم هم دریافت نمی شود.
نوع مطلب : مقالات حسابداری، 
برچسب ها : www.acc-omd.orq.ir،
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 07:47 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:55 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if
it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83
views. I know this is entirely off topic but I had to share it
with someone!
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:08 ب.ظ
Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spam responses?
If so how do you protect against it, any plugin or anything you
can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so any support is very
much appreciated.
جمعه 6 مرداد 1396 10:19 ب.ظ
I have learn several good stuff here. Certainly value
bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you place to make this kind of wonderful informative site.
جمعه 6 مرداد 1396 06:04 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at this web site, and article is genuinely fruitful in favor of
me, keep up posting such posts.
یکشنبه 11 تیر 1396 08:08 ب.ظ
Hello there! I know this is kind of off topic but I
was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :