تبلیغات
وب تخصصی اطلاع رسانی و انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد امیدیه - اندر ستایش نخوردن اموال مردم
 
وب تخصصی اطلاع رسانی و انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد امیدیه
WWW.ACC-OMD.IR
درباره وبلاگ


با سلام وخسته نباشید به شما دانشجویان عزیز این وب جهت اطلاع رسانی درسی وآموزشی رشته حسابداری راه اندازی شده امیدواریم از این مطالب به بهترین نحو استفاده وبا نظرات خود به ما در بهتر شدن وب خودتان کمک کنید

مدیر وبلاگ : انجمن حسابداری
مطالب اخیر
دوشنبه 1 خرداد 1391 :: نویسنده : انجمن حسابداری

نوشته : غلامرضا سلامی

مدت‌ها است در رسانه‌های عمومی فراگیر چیزی نمی‌نویسم و سخنی نمی‌گویم؛

ولی پیشامد اخیر؛ یعنی پیدا كردن معادل یك میلیارد تومان وجه نقد و اسناد مالی توسط یك رفتگر بجنوردی و تلاش او برای یافتن صاحب مال و بالاخره تسلیم بی‌كم و كاست این مال باارزش به مالك با سخاوت آن و از آن ترغیب كننده‌تر پیش‌قدمی روزنامه دنیای‌اقتصاد برای تجلیل سازمان‌دهی شده از این اقدام، مرا بر آن داشت تا یادداشتی عرضه كنم: ابتدا متاسفم كه بگویم طی 50 سال اخیر جامعه ما هرچند از نظر مادی پیشرفت‌هایی درخور توجه داشته است، ولی به همان نسبت و شاید هم بیشتر در زمینه اخلاق اقتصادی (و ایضا سایر فضایل اخلاقی كه موضوع بحث ما نیست) دچار افت شده‌است.

برای اثبات این ادعا كافی است به سیر صعودی رقم چك‌های برگشتی (و بی‌رونق شدن سفته و برات در مبادلات بازرگانی) طی این سال‌ها نگاه كنیم. شاید در ابتدا تصور شود برگشت چك ارتباطی به سقوط اخلاق اقتصادی نداشته باشد، ولی با كمی دقت و مشاهده اینكه این چك‌های برگشتی عمدتا مربوط به عملیات تجاری هستند، آن‌گاه متوجه خواهیم شد كه برای صادركننده چك بی‌محل كه در اقتصاد ما فعالیت دارد، قبح برگشت چك كالای خریداری شده (و احتمالا فروش رفته طی مدت پرداخت همان چك) از بین رفته است. مثال دیگر حجم عظیم پرونده‌های حقوقی و كیفری و درگیر بودن بسیاری از محاكم قضایی برای حل و فصل دعاوی مربوط به پیش‌فروش املاك است كه به‌طور قطع در اكثر موارد یكی از طرفین قصد خوردن تمام یا بخشی از مال طرف دیگر را دارد. به این پرونده‌ها باید پرونده‌های متعدد دعاوی مربوط به جرائم تقلب، كلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس، تبانی (برای بالا كشیدن مال مردم)، اختلاس و تصرف در اموال عمومی را اضافه كرد. علاقه به دریافت وام‌های ارزان بانكی برای به كار انداختن وجوه آن در كارهای پرریسك و پربازده، بدون آنكه دریافت‌كننده وام در صورت مواجه شدن با از بین رفتن پول بانك توان بازپرداخت آن را از محل سایر دارایی‌های خود داشته باشد، یكی دیگر از راه‌های پولدار شدن با استفاده از منابع دیگران است كه امروزه بسیار متداول شده است. تقلب‌های چند صد تا چند هزار میلیارد تومانی فاش شده اخیر از مصادیق این روش‌های غیراخلاقی است.

.

از طرف دیگر بدون تردید بیشترین رد و بدل شدن وجوه غیرقانونی بین زیاده‌خواهان از یك سو و عوامل محافظ حقوق مردم از سوی دیگر، هدفی جز پولدار شدن غیرعادلانه دهنده و گیرنده رشوه از محل حقوق دیگران را دنبال نمی‌كند.

در زمینه تقلب‌های مالی هم، امروزه تقلب‌هایی را كه توسط شركت‌های متعلق به بخش عمومی و بخش خصوصی برای تضییع حقوق سهامداران عمده (شامل سود و مالیات دولت)، سهامداران جزء، بانك‌ها و سایر ذی‌نفعان صورت می‌گیرد، نباید دست كم گرفت. تقلب‌هایی كه از طریق مدیریت سود، حساب‌آرایی، معاملات صوری، تقسیم سود واهی، كتمان درآمد و هزینه و ایجاد هزینه‌های غیرواقعی و دارایی‌ها و بدهی‌های موهوم صورت می‌گیرد، با پیشرفت تكنولوژی و گسترش مالكیت عمومی كه لازمه توسعه اقتصادی است، روز به روز از ابعاد پیچیده‌تر و گسترده‌تری برخوردار می‌شود.

این اعمال متقلبانه بعضا در بنگاه‌های متوسط و بزرگ اقتصادی كشورهای پیشرفته صنعتی و بازارهای مالی این كشورها نیز رخ می‌دهد كه نمونه‌های بارز آن زبانزد خاص و عام است، ولی تفاوت در اینجاست كه ساختار جامعه مدنی در این كشورها به گونه‌ای است كه بلافاصله این نوع تقلبات در رسانه‌های گروهی بازتاب گسترده‌ای پیدا می‌كند؛ در نتیجه دولت، پارلمان، قوه قضائیه و تشكل‌های مردم نهاد وادار به واكنش مناسب در برخورد با این تقلبات می‌شوند و به همین لحاظ مشاهده می‌شود برای جلوگیری از وقوع چنین تقلباتی با بررسی علل و ریشه‌های آنها مقررات بنگاهداری، بازار پول و سرمایه و استانداردهای حسابداری و حسابرسی مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد. برای مثال در اواخر دهه 80 میلادی با گسترش شركت‌های چند ملیتی و بازارهای مالی در آمریكا، اروپا و ژاپن و ناكارآمدی سیستم‌های كنترل داخلی سنتی در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی كمیسیون «تردوی» با حمایت نهادهای حرفه‌ای شامل انجمن‌ حسابداران خبره، كانون حسابداری، انجمن حسابرسان داخلی، انجمن حسابداران مدیریت و انجمن مدیران مالی آمریكا تشكیل شد كه نتیجه هزاران نفر ساعت كار كارشناسی خبرگان حرفه‌ حسابداری و مشاوران عالی آنها گزارشی تحت عنوان گزارش «كوزو» منتشر و اساس چارچوب یكپارچه كنترل داخلی به منظور كسب اطمینان معقول از تحقق اهدافی كه در سه گروه اثربخشی و كارآیی عملیات، قابلیت اعتماد گزارش‌دهی مالی و رعایت قوانین و مقررات مربوط را تبیین كرد

البته در این یادداشت، مجال پرداختن به نتیجه این تلاش نیست؛ ولی جا دارد در رسانه‌های گروهی فعال در بخش اقتصاد به این موضوع بیشتر بپردازند؛ زیرا به طور قطع، زیان ناشی از كم‌اثر‌بخش بودن و نازل بودن كارآیی عملیات در كشور ما (بهره‌وری پایین) به مراتب بیشتر از زیان حاصل از عملیات متقلبانه و سوء‌استفاده‌‌های مالی است.

هر چند كه این دومی در كشورهای پیشرفته صنعتی و كشور ما بسیار قابل‌توجه است. به همین دلیل بعد از تقلب‌های بزرگ دهه اول هزاره سوم مانند انرون، ورلد كام، برنارد میداف و ده‌ها مورد بزرگ دیگر، كمیسیون تردوی بار دیگر دست به كار شد و در چارچوب یكپارچه دهه نود خود تجدیدنظر اساسی كرد كه بخش مهمی از این تجدیدنظر به ارزیابی ریسك تقلب و پاسخگویی به انتظارات مردم برای پیشگیری و كشف تقلب معطوف می‌شود. و اما این همه تطویل كلام در مورد گزارش كوزو در این یادداشت به خاطر این است كه در این گزارش به اهمیت و جایگاه درستكاری و ارزش‌های اخلاقی تاكید بسیار شده است. در این گزارش مبحث محیط كنترلی به عنوان یكی از اجزای اصلی سیستم‌های كنترل داخلی بیشتر بر پایه معیارهای اخلاقی و رفتاری در سازمان بنا نهاده شده است كه فرازهایی از این بخش از گزارش برای پی بردن به اهمیت مسائل اخلاقی در اقتصاد غرب بیان می‌شود:

- اثربخشی كنترل داخلی به درستكاری و ارزش‌های اخلاقی كاركنان كه آنها را طراحی، اجرا و نظارت می‌كنند، وابسته است.

- درستكاری و ارزش‌های اخلاقی اركان اساسی و ذاتی محیط كنترلی هستند.

- وجود فضای اخلاقی سالم در تمام سطوح، برای بهبود وضعیت بنگاه، ذی‌نفعان آن و به طور كلی جامعه حیاتی است.

- رفتار اخلاقی و درستكاری مدیریت محصول «فرهنگ سازمانی» است. فرهنگ سازمانی شامل معیارهای اخلاقی و رفتاری، نحوه انتقال این میعارها به كاركنان و چگونگی تقویت و استحكام آنها در عمل است.

كمیسیون تردوی همچنین معتقد است كه استانداردهای رفتاری مواردی فراتر از رعایت صرف قوانین و مقررات را دربرمی‌گیرد.

جامعه نیز در ازای نام نیك و شهرتی كه به بنگاه‌ها ارزانی می‌دارد، از آنها انتظاراتی بیش از رعایت صرف قوانین و مقررات دارد.

سخن به درازا كشید؛ ولی لازم بود كه این توضیحات داده شود تا اقدام درخور ستایش چند تن از اساتید و روزنامه دنیای اقتصاد در تجلیل از رفتگر بجنوردی و دعوت عام برای مشاركت در این حركت به حركتی عظیم‌تر برای پاسداشت اخلاق در اقتصاد تبدیل شود و تشكلی مردمی و همیشگی برای:

1- كالبد شكافی تقلبات و فسادهای مالی در كشور و ریشه‌یابی آنها به منظور بالا بردن هزینه انجام عملیات متقلبانه و فسادآمیز در عرصه اقتصاد ملی.

2- تجلیل از بنگاه‌ها، اشخاص، نهادها و اقداماتی كه به نحوی از انحا در گسترش درستكاری و ترویج ارزش‌های اخلاقی در اقتصاد نقش عمده داشته‌اند و معرفی آنها به جامعه از طریق رسانه‌های گروهی ایجاد شود و تمام كسانی كه از فروپاشی ارزش‌های اخلاقی در اقتصاد كشور رنج می‌برند و می‌توانند به نحوی در این تلاش دسته جمعی سهیم باشند، در آن مشاركت كنند.

دعوت عام روزنامه دنیای اقتصاد را می‌توان به طریقی كه خود این رسانه مشخص می‌سازد، پاسخ داد. بیایید نشان دهیم كه در زمینه پاسداشت اخلاق در اقتصاد بی‌تفاوت نیستیم.

 
نوع مطلب : تحقیق و پژوهش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:40 ق.ظ
Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
It's always exciting to read articles from other authors
and use a little something from their sites.
جمعه 24 شهریور 1396 07:29 ق.ظ
You really make it appear so easy together with your presentation but I to find this matter
to be really one thing that I think I'd by no means understand.

It sort of feels too complicated and very huge for me.
I'm taking a look forward to your subsequent submit, I will try to get the dangle of it!
شنبه 21 مرداد 1396 01:08 ق.ظ
I used to be able to find good advice from your articles.
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:34 ق.ظ
I used to be able to find good info from your blog articles.
شنبه 7 مرداد 1396 09:25 ق.ظ
I love reading through an article that will make men and women think.

Also, many thanks for permitting me to comment!
یکشنبه 4 تیر 1396 11:07 ق.ظ
Loving the information on this website, you have done outstanding job
on the posts.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:06 ب.ظ
I know this website offers quality dependent articles or
reviews and other stuff, is there any other web
page which presents these kinds of data in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :